Hírek

A Debreceni Egyetem és Tiszafüred önkormányzata között 2019 óta meglévő együttműködés keretében széles körű közös kutatás és oktatás szervezése, valamint a település történetével, kultúrájával átfogó módon foglalkozó konferenciasorozat kezdődik. Ennek eredményeként a következő években egy hiánypótló településmonográfia is készül. A Debreceni Egyetem és Tiszafüred a partnerséggel a tudomány és az oktatás területén erősítené tovább a kapcsolatait.

Debrecen fejlődéséről és gazdasági lehetőségeiről osztotta meg tapasztalatait, illetve elképzeléseit a város polgármestere, Papp László a DEViK klubülésén a Böszörményi úti campuson. A városvezető részletesen bemutatta azt a gazdaságfejlesztési stratégiát, amelyet még 2014-ben indítottak, és amelynek nyomán mára sokan irigykedve gondolnak Debrecenre, mely egy élhető, lehetőségekkel teli város lett.

Hogyan előzhető meg a felnőttkori betegségek kialakulása gyermekkorban? Miért fontos a gyermekkori elhízás kezelése? Ez volt a fő témája annak a szerdai szimpóziumnak, amelyet a Gyermekgyógyászati Klinika alapításának századik évfordulója alkalmából rendeztek a Debreceni Egyetemen. A centenárium tiszteletére az intézményben emléktáblát is avattak a konferencia előtt.

Megjelent a Gerundium egyetemtörténeti folyóirat legfrissebb kiadványa. A folyóiratban most is a Debreceni Egyetem jogelőd intézményeihez, egykori professzoraihoz kapcsolódó legújabb kutatási eredményeket, tanulmányokat, visszaemlékezéseket olvashatják az érdeklődők.

Újabb, nemzetközi és hazai szinten is jelentős szakmai tapasztalattal rendelkező énekes dolgozik szeptembertől a Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézetében. A tavaly Magyarországon elsőként elindult kortárs könnyűzenei alapszak oktatói gárdájához Bolyki Balázs Prima-díjas énekes, a világhírű Bolyki Brothers a capella együttes alapító tagja is csatlakozott, a mostani tanévtől az ének főtárgyat oktatja a DE tehetséges hallgatóinak.

Önkéntes egyesületek, alapítványok, kistermelők, illetve a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar intézetei, tanszékei várták a látogatókat kedden a Zöld Börzén, a Debreceni Egyetem Böszörményi úti campusán. A környezettudatosság és talajvédelem témakörében előadásokat is tartottak a rendezvényen.

Portóban tartott ülést a Consortium on Applied Research and Professional Education (CARPE) konzorcium vezető testülete. Az eseményen a Debreceni Egyetemet Csernoch László tudományos rektorhelyettes és Varga Zsolt tudományos igazgató képviselte.

Az életmódbeli tényezőkről, a szűrések fontosságáról, az ápolók prevenciós tevékenységéről és az egészségturizmus térnyeréséről is hallhattak a szakemberek a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Karán rendezett konferencián. A Tudományos eredmények – a sikeres szolgáltatásfejlesztés alapjai című tanácskozás nyitotta meg a Magyar Tudomány Ünnepe egyetemi rendezvényeinek sorát.

Az Auguszta szanatórium átadásának 110. és az önálló Tüdőklinika megalapításának 25. évfordulója alkalmából jubileumi tudományos ülést rendeztek a Debreceni Egyetemen november 8-án és 9-én. A kétnapos eseményen a szakemberek áttekintették a debreceni tüdőgyógyászat múltját és jelenét, megvitatták a legmodernebb terápiás lehetőségeket, illetve a legújabb kutatási eredményeket.

Születésének 300. évfordulóján konferenciával tisztelgett a német filozófus, Immanuel Kant munkássága előtt a Debreceni Egyetem (DE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) Filozófiai Intézete. A november 7-8-án rendezett kétnapos szakmai tanácskozás központi témája a kanti kritikai gondolkodás esztétikai vetülete volt, amelyet több szempontból értelmezve ismertettek hazai és határon túlról érkezett előadók.