Többek között az antibiotikumok humán mikrobiomra gyakorolt hatásairól, a globális problémát jelentő antibiotikum rezisztenciáról tanácskoztak a Nemzetközi Antibiotikum Hét keretében megrendezett Antibiotikum Napon a Debreceni Egyetem szakemberei. A DE Egészségtudományi Kar Egy Egészség Intézete által szervezett szakmai eseményen Müller Cecília országos tiszti főorvos is részt vett.
Hírek
A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozathoz kapcsolódva idén már ötödik alkalommal szervezte meg a Debreceni Egyetem (DE) szakkollégiumainak konferenciáját az intézmény Tudományos Igazgatósága. A keddi szakmai találkozón több mint negyven előadásban számoltak be a fiatal tehetségek kutatásaik legfrissebb eredményeiről.
A Debreceni Egyetem újabb kutatóegységei kerültek a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal legjobb infrastruktúrával rendelkező hazai kutatóhelyei közé. Így már a DE 11 kutatóintézménye szerepel a legkiválóbbakat felsorakoztató Nemzeti Kutatási Infrastruktúrák között.
A Debreceni Egyetem Gyógyszerésztudományi Kar Molekuláris és Nanogyógyszerészeti Tanszék adjunktusa kapta idén Magyarországról a Danubius Young Scientist Award 2024 nemzetközi díjat. Rusznyák Ágnes elsősorban a ciklodextrinek celluláris hatásait, valamint RNS hordozóképességét kutatja. Eredményei több tudományos szaklapban is megjelentek.
A társadalom javát szolgáló, nemzetközi szinten is innovatív kutatások eredményeit osztják meg a GTIDEA Publikációs Díjjal elismert szakemberek csütörtökön a Kenézy-villában. Az intézményt fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) Journal Club sorozatának következő alkalmán az orvos-, az élelmiszer-, a gyógyszerész- és a bölcsészettudomány területén elért tudományos eredményeiket ismertetik a díjazott kutatók.
A Debreceni Egyetem öt pályázatát támogatja a modellváltó felsőoktatási intézmények nemzetközi léptékű kutatásaihoz kapcsolódó HU-rizont program. Az új támogatási rendszer nyerteseit Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a Debreceni Egyetemen jelentette be.
Debrecen átalakuló építészeti öröksége címmel Vadász Márton, a Történelmi és Néprajzi Doktori Iskola doktorandusza tart előadást a Debreceni Egyetem tudományos ismeretterjesztő sorozatában. A Science Cafe november 20-án, szerdán 17 órától várja az érdeklődőket a Nagytemplom mögötti Emlékkertben a Karakter 1517 Könyvesbolt és Kávézóban.
MI és a Tudomány címmel rendezett tudományos fórumot a Debreceni Egyetem Gazdaságtudományi Kara. A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében tartott tanácskozáson elhangzott: nem a mesterséges intelligencia veszi majd el az állásokat, hanem azok az emberek, akik tudják használni az AI-t.
A Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében Műhelykonferencia a 15. századi hadtörténeti kérdésekről, katonaéletpályákról címmel rendezett kétnapos tanácskozást a HUN-REN – DE Középkori Magyarország és Közép-Európa Hadtörténete kutatócsoport. A szakmai eseményen több mint húsz előadás hangzott el és bemutatták a témában megjelent legújabb kiadványokat is.
A modellváltó egyetemek működési tapasztalatait osztották meg a vagyonkezelői alapítványok kuratóriumi elnökeinek szombati találkozóján a Debreceni Egyetemen. A tanácskozáson résztvevő Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter elmondta, hogy a Debreceni Egyetem hamarosan autonóm járművek kutatásában, fejlesztésében fog együttműködést kialakítani egy szöuli és egy floridai egyetemmel.